Hírek

Elérhetőségek

Ebzárlat és legeltetési tilalom

Az intézkedés oka a rókák veszettség elleni immunizálása 2016. április 2 és április 7. között.

Az ebzárlat tartalma alatt tartási helyén minden kutyát és macskát elzárva, illetőleg a kutyákat megkötve úgy kell tartani, hogy azok más állattal vagy emberrel ne érintkezhessenek; zárt udvarban a kutyák elzárását vagy megkötését mellőzni lehet, ha azok onnan ki nem szökhetnek. Kutyát tartási helyéről csak pórázon vezetve és szájkosárral szabad kivinni. A település területéről kizárólag érvényes veszettség elleni védőoltással rendelkező kutyát vagy macskát és csak a hatósági állatorvos kedvező eredményű vizsgálata után és engedélyével szabad kivinni.

Az érvényes veszettség elleni védőoltással rendelkező

– vadászebek
– a fegyveres erők és fegyveres testületek ebei
– a katasztrófa-mentő ebek
– a segítő és terápiás ebek, valamint a látássérült embereket vezető ebek rendeltetési céljuknak megfelelő használatuk idejére mentesek a fenti korlátozások alól.

Az ebzárlat alatt befogott kóbor húsevőket hatósági megfigyelés alá kell helyezni az ebzárlat időtartalmára. Az ebzárlat alatt húsevő állatok összevezetésével járó rendezvény nem tartható. A legeltetési tilalom ideje alatt az állatok legeltetését a lakott településen belül az erre kijelölt helyen, ilyen hely hiányában a lakott település határától számított 1000 méteren belül kell megszervezni. Az állatok vándorolva történő legeltetése tilos!

A tilalom ideje alatt a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal munkatársai a rókák által kedvelt ízű és szagú csalétekbe rejtik a veszettség elleni vakcinát, amely kb. 4 cm átmérőjű, kb. 1.5 cm magas, szürkésbarna színű. A csalétek kihelyezése kis magasságból, repülőgépről történik. A csalétekbe helyezett vakcina emberre, állatra ártalmatlan, veszélyt nem jelent. A kihelyezett csalétekhez ennek ellenére nem szabad hozzányúlni! Semmi esetre sem szabad felvágni vagy széttörni, mert a vakcina vírus a bőrbe, szájba, szembe, orrba, sebbe kerülhet.

Aki a vakcinázott területen elhullott vadon élő, vagy házi-állatot talál, a tetemet hagyja érintetlenül, és haladéktalanul értesítse a legközelebbi állatorvost, a helyi önkormányzatot.