Hírek

Elérhetőségek

Nyári állattartás

Az állatokat hőguta, az őket védőket a guta kerülgeti!

Jön a nyár, kánikula, kiszáradás, előzzük meg a bajt!

nyári állattartásAz állatvédők rettegnek a nyártól (és a téltől is). Nem véletlen. Lépten-nyomon találkozni kimerült lógó nyelvű kutyákkal a hőségben és szinte megfagyott, kómában lévő kutyákkal télen.

Néhány dolog, amire a közeljövőben EGYÜTT figyelnünk kell! Együtt, mert mindenhol nem lehet ott egy állatvédő és minden ember érdeke, hogy megfelelően védjék, lássák el az állatokat a környezetünkben.

Az állatvédelmi törvény előírja, hogy védeni kell az állatot az időjárás káros hatásától.

Nézzük sorban az állattartás legfontosabb teendőit a nyár közeledtével:

 

  1. A szabadban tartott állatnak menedéket kell találnia a tűző napsugarak, eső elől. Ez kutyák esetén nem a fémhordó, hisz az borzasztóan átmelegszik. Legjobb egy nagy árnyékot adó fa. Ha a kertünkben ilyen nincs, akkor legyen lehetősége a kutyának bemenni egy hűvös garázsba, terasz alá, de legalább egy árnyékos helyen álló kutyaólba. Naponta többször locsoljuk fel a kutyánknak az árnyékos fekhelyét, hogy hűtsük. Napközben győződjünk meg, járjuk végig a kertet, hogy minden napszakban van-e lehetősége hűsölni a kutyának. Ha környezetünkben idős, egyedül álló gazda van, vagy csak felelőtlen kutyatartó, esetenként ajánljuk fel segítségünket árnyékos hely kialakításában a kutya érdekében.nyári állattartás
  2. Fontos tudni, hogy a kutya nem képes úgy izzadni, mint mi, emberek. Lihegéssel adja le a hőt, ami által rengeteg folyadékot veszít, így a friss víz pótlása életmentő. Az állatoknak legyen több edényben árnyékos helyre víz kirakva. A kutyák játék közben gyakran felborítják tálkájukat, ezért fontos, hogy ne csak egyet tegyünk ki, hisz ha bekövetkezik a baleset, akkor egész nap innivaló nélkül marad, és végzetes következménye lehet. A vizet naponta többször ki kell cserélni, hisz ha felmelegszik nem szívesen iszik már belőle a kutya. Sokszor látni, hogy a kutya üres edényt nyalogat, vagy valami zöld moszatos lét. Vizestálkáját tartsuk mindig tisztán, hogy minél szívesebben, és többet igyon belőle. Ez macskák esetében még inkább fontoss, hisz ők nagyon tiszta állatok. Ráadásul sok cica fémtálból nem is iszik, vagy ha olyan kicsi a tálkájuk, hogy a bajuszuk hozzá ér a tál széléhez ivás közben. Legjobb megoldás cicáknál nagy kerámia tálka. Se kutyának se cicának ne adjunk jéghideg vizet, mert attól beteg lehet.
  3. A kutyák szeretnek pancsolni, egy nagy lavór vizet, régi használaton kívüli gyerekmedencét kirakhatunk nekik, ha melegük van biztosan bele mennek hűsölni. Cicáink kevésbé vízimádóak, így nekik jó megoldás lehet, a vizes kézzel történő simogatás.
  4. A nyári időjárási körülmények (meleg, por, toklász, legyek, bolhák, vedlés) közepette fokozottan szükséges a szőrzet megfelelő ápolása. A szőrzet nemcsak a kutya dísze, hanem a hőháztartást is szabályozza. Sok kutya könnyebben viseli a nyári meleget, ha benedvesítjük a bundáját. A hosszú szőrű kutyák bundáját érdemes levágatni, többször átfésülni, mert az ápolt bunda könnyebben szellőzik. Kedvencünk szőrápolásával kapcsolatban érdemes a kutyakozmetikus tanácsát kikérni, mert nem mindegy, hogy mikor, mennyire és milyen szőrű kutyát szabadítunk meg a szőrzettől. Nem is gondolnánk, de a kutyák bőre is le tud égni.
  5. nyári állattartásKutyatartóknak ajánljuk továbbá, hogy kedvencüket ne a hőségben sétáltassák. A séta időpontja kora reggelre vagy késő estére essen. A sétára vigyünk mindig magunkkal egy flakon vizet és egy kistálat, ha szükséges meg tudjuk itatni a kutyát. Védjük kutyánk tappancsát a forró aszfalttól is, mert súlyos égési sérülést okozhat. Nem is gondolnánk, milyen forróvá tud válni az aszfalt, hiszen nem járunk rajta mezítláb, kutyánk viszont igen, megégetheti tappancsát, ami nagyon fájdalmas, ezért hűvösben sétáltassuk, vagy füves talajon, semmiképpen nem az átmelegedett aszfalton.
  6. Sajnos minden nyáron áldozatul esik néhány kutya az utazásnak. Ne hagyjuk, még rövid időre sem a kutyát egyedül a kocsiban. A hőmérséklet rövid idő alatt is 70-80 fokra felmehet a zárt, álló autóban. Még ha 5 percre megyünk is ügyet intézni, akkor se hagyjuk a kutyát a kocsiban, hisz mindig közbe jöhet valami, megváratnak, megfeledkezünk, és mire visszaérünk a kocsihoz, már késő lesz. Kistestű kutyát, cicát inkább vigyünk be magunkkal mindenhova hordozóban. Utazás közben álljunk meg többször a kutyát itatni, ezért legyen az autóban mindig tálka és víz a kutya számára. Ha klímás autóval utazunk, ügyeljünk rá, hogy a hideget ne az állatra fújja, hisz ahogy mi is betegek leszünk tőle, ők is megfázhatnak, kötőhártya gyulladást kaphatnak. Ha autóban nyáron kutyát látunk, azonnal kezdjük el keresni az autó tulajdonosát, értesítsük a rendőrséget, ne késlekedjünk, hisz perceken múlhat a kutya, cica élete ilyenkor.
  7. Ha felelőtlenek voltunk, és bekövetkezett a baj, kutyánk hőgutát kapott, csavarjuk be nedves törülközőbe, lepedőbe, nagyobbaknak legalább a hasát hűtsük vele, és óvatosan vizes kézzel simogatva hűtsük, és azonnal vigyük állatorvoshoz. Ha kutyánk eszméletét vesztette már, valószínű nem tudnak rajta segíteni, így az időfaktor nagyon fontos, minél előbb orvoshoz kell juttatni. Az öreg kutyákra különösen oda kell a hőségben figyelni, mert szervezetük egyaránt nehezen viseli a hőséget és a hőingadozást.nyári állattartás - ne hagyj élő állatot a kocsiban

Akiknél igazi családtagként él a házi kedvenc, azoknak a fentiek természetesek, sőt, magukkal viszik nyaralni, úszni, védik a kullancs-szúnyog-bolha ellen, együtt élvezik a nyarat.

Ha csavargó, kóbor négylábúval találkozunk a tikkasztó hőségben gondoljunk arra, hogy ránk van utalva, legalább itassuk meg, ami életmentő lehet a hőségben.nyári állattartás

Ha azt tapasztaljuk, hogy –természetesen a megfelelő etetés mellett-, hogy az árnyék, a víz nincs biztosítva az állat számára, tegyük szóvá, ha kell jelentsük a helyi jegyzőnek. Lehet, hogy sokaknak túlzásnak tűnik ilyennel zavarni a jegyző urat/hölgyet, de ne felejtsük, Ő az állatvédő hatóság és egy élőlény szenvedéséről, életéről van szó.